Syyskokouksen satoa

Kokouksen osallistujia. Puhetta johtaa Antti Lankinen.

Etelä-Karjalan maakuntayhdistyksen sääntömääräinen syyskokous pidettiin Lappeenrannan upseerikerhon rakuunapäässä keskiviikkona 17. marraskkuta illan jo hämärryttyä. Ennen varsinaista kokousta yhdistys tarjosi karjalanpiirakka -kahvit. Niiden jälkeen hallituksen varapuheenjohtaja Jukka Lehtinen piti kokousesitelmän aiheenaan ”Kirkonmäki kulttuurin kumpuna Etelä-Karjalassa.” Todella kiinnostava ja perusteellinen puheenvuoro käsitti jokseenkin kaikkien Etelä-Karjalan alueella sijaitsevien kirkkojen esittelyn. Tämän jälkeen seurassi jo perinteeksi muodostunut kunniakrjojen jako yhdistyksen tarkoitusperiä ja maakuntaidentiteettiä merkittävästi vahvistaneille tahoille. Tänä vuonna kunniakirjan saivat Marja Hovi sekä Etelä-Karjalan arkeologian harrastajat Jatuli ry. Lopulta päästiin aloittamaan syyskokous. Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräisten asioiden lisäksi mm. yhdistyksen sääntöjen muuttamista. Päätettiin, että sääntömuutosta valmistellaan edelleen, ja että mahdollinen muutos tehdään ensi vuoden puolella.

Muistutettiin vielä, että vuoden 2021 jäsenmaksu on 15 euroa, ja että niiden, jotka eivät ole sitä vielä maksaneet, on syytä maksaa se ensi tilassa yhdistyksen tilille FI83 5620 0920 1268 43. Korostettiin lisäksi, että jäsenmaksun suorittaminen antaa äänioikeuden yhdistyksen kokouksissa.

Alla muutamia valokuvia syyskokouksesta.

Jatulin edustajat saavat kunniakirjan

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s